הודו
תרבות בהודו אומנות בהודו טבע בהודו בילויים בהודו

הודו>רקע כללי

אזורים בהודו
צפון הודו
דרום הודו
מזרח הודו
מערב הודו
גואה
איי אנדמן
מידע על הודו
רקע כללי
לאן לטייל
תחבורה
קניות
אוכל
תרבות ומורשת
ספורט
המזרח הרחוק
אקזוטיקה במזרח
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקיתעודת זהות
ערי נחיתה
מגורים
מקורות מידע נוספים
כביסה
לינה
נוחיות
ניקיון
נשים
הודו מבחינתכם היא:
טיול תרמילאים של צעירים אחרי צבא
מסע רוחני בעקבות הדת והפילוסופיה ההודית
שווקים, צבעוניות וחופים קסומים
יעד זול

רקע כללי
תת-היבשת ההודית שוכנת בדרום אסיה, בין פקיסטאן, סין ונפאל. בצפון היא גובלת בשרשרת ההרים הגבוהים ביותר בעולם, שם העמקים הנחים למרגלות ההרים מכסים את אזוריהן הצפוניים ביותר של 26 ממדינותיה של ארץ זו. דרומה יותר, שפלות, יערות גשם טרופיים ומדבריות חוליים גובלים בחופים זרועי דקלים.

המגוון הטופוגרפי המדהים של הארץ מלווה על ידי גיוון תרבותי, תוצאת קיומן במשותף של כמה דתות, והשפעת המסורת המקומית. וכך, מספר גדול מאד של מלאכות ואומנויות באזור נולד במקדשים הגבוהים של דרום הודו, אשר ניתן לזהותם בקלות הודות לקישוטי הפסלים שלהם. מצד שני, קבוצה קטנה של כפרים במדבר קוטש (Kutch), בגוג'ראט (Gujarat), מתמודדת למול הכוחות המאיימים של הטבע, הגורמים לסגנון חיים ספרטני, אשר צבעוניותו נגרמת רק באמצעות שפע התכשיטים והרקמה הדקורטיבית אשר משמשת לקישוט הלבוש והבדים הביתיים.

מדבר לאדאק (Ladakh), בצפון הרחוק, שוכן בגובה רב מאד. התרבות המקומית עוצבה על ידי האמונה - הבודהיזם - כמו גם על ידי האדמה הקשה. ובכל זאת, ניתן להבחין בפן נוסף של התרבות ההודית בסגנון החיים השבטי הצבעוני והתרבות העממית במדינות הצפון מזרחיות, נגאלאנד (Nagaland), מיצורם (Mizoram), טריפורה (Tripura) ומניפור (Manipur). במדינות השוכנות במרכז הודו, אוריסה (Orissa) ומדהא פראדש (Madhya Pradesh), הניבו חיי השבטים בכפרים מגוון של מלאכות יד המבוצעות בצורה אמנותית.

הריה של הודו מאפשרים מסעות סקי, שיט בנהרות, טיולים רגליים וטיפוס הרים. ניתן להנות באמצעות טיול עצמאי או טיול מאורגן בהודו מחופיה ניתן ליהנות משיזוף עצל בשמש כמו גם גלישה ברוח וצלילה, בג'ונגלים שלה נערך ציד בעלי חיים בטבע - באמצעות מצלמה.

שורשיה של ההיסטוריה של הודו מצויים בשנת 3,200 לפנה"ס, שנת יסודו של ההינדואיזם. הבודהיזם, הג'יניזם (Jainism), הסיקיזם (Sikhism), היהדות, תורת זראטוסטרה, הנצרות והאיסלם, כל אלה מצויים היום בתחומי המדינה. ממדיה של הודו גרמו לכך שרק לעיתים רחוקות הייתה ההיסטוריה של הארץ זהה בשני אזורים שכנים, ועושרה הטבעי העצום משך אליה שורה של סוחרים והשפעות זרות, וכל אחד מהם הטביע את חותמו על הארץ, אפילו אם בצורה קלה או מקומית. וכך, רשתות הדיג הסיניות בקרלה (Kerala) מחזירות אותנו אל הסחר הימי העתיק של מדינה זו, בעוד שבצפון, פסלוני טרה-קוטה (חימר) מהמאות שלפני הספירה, נושאים עקבות יווניים ברורים.

הודו המודרנית היא ביתו של איש השבט השומר על אורח החיים האנכרוניסטי שלו, כשם שהיא ביתו של איש תקופת הסילון, העירוני המתוחכם. זוהי ארץ אשר בה פילי המקדש חיים זה לצד זה עם עולם השבבים הממוחשבים. הריה העתיקים הם רקע לדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם, אשר בה מיוצרת אנרגיה אטומית וההתפתחות התעשייתית הביאה את המדינה אל בין עשרת האומות המובילות בעולם. דייגים החיים לאורך קו החוף של הארץ, בונים סירות דייג פשוטות על פי מסורת עתיקה בת מאות שנים, בעוד כמה קילומטרים משם, כלי רכב ממונעים מחליקים מעל לחגורות מסוע במפעלים חדשניים ביותר.
 
בהודו החוויות החושיות תופסות מימד שלא הכרתם. אם בארץ אנחנו קולטים בחוש השמיעה אנשים מדברים ומעט רעשי רקע, בהודו הווליום הוא הכי גבוה שיש : צפצופים, מוסיקה, צעקות... אם בארץ אנחנו מריחים מידי פעם אוכל, עצים ותמרוקים, הרי שבהודו חוש הריח מותקף מכיוון אחד בבשמים, קטורות ותבלינים חזקים, ומצד שני בריחות שתן, זבל וסרחון, והכל מתערבב יחד וחי זה לצד זה. גם במראות, העיניים שלנו נהנות מחוויות די נקיות, קבועות ואסתטיות, ובהודו המראות קיצוניים – צבעים חזקים, הכל זז כל הזמן, מראות קשים של אנשים בעלי מומים שונים. כזו היא הודו. יש מי שלא יכול לסבול את העושר והאגרסיביות הזו, יש מי שמתאהב.

המרכיב המרכזי שבולט כל כך בהודו לעומת העולם המערבי, הוא המקום אותו תופסת הדת, וליתר דיוק – האמונה. בעולם המערבי למדו אותנו להטיל ספק, לחקור, לנתח, לשאול ולחלק. בהודו הכישורים השכליים הללו לא רלוונטיים, וניתן ללמוד לפתח שם כישורים אחרים כמו אמונה, רגש, קבלה, אקסטזה, אחד. מוטב לא לשפוט ולהתנגד לצורת החיים ההודית, ומצד שני לא לעשות לה אידיאליזציה, אלא פשוט להתבונן ולאמץ מה שיכול לעזור לנו לטיול ולחיים בכלל. הודו מציעה מגוון של תחומי ענין ולכן מתאימה להרבה סוגי מטיילים. אפשר לצאת לטייל בהרים, ללמוד יוגה ומדיטציה, לראות אתרים אומנותיים, לחיות בכפר או אשרם לאורך זמן, לעבור מצפון לדרום, לטייל באופנוע, רכבת או אוטובוס, לבד וביחד, עם תיירים ישראלים, מחו"ל או הודים... הכל פתוח. אל תמהרו לקבוע גורלות ברגע הנחיתה, קחו לכם זמן התאקלמות, שחררו את מה שידעתם. תנו מקום להודו.

כמו כן כל הנכתב פה הוא מנקודת ראות מסויימת. הודו היא עצומה בגודלה ובתרבותה, הערים בהודו בחלקן מערביות לחלוטין הכפרים שונים בתכלית. כאן נמסר המידע המסורתי בעיקר. כמו חוויות רבות בחיים, כל אחד מאיתנו רואה את הדברים אחרת, ומובן שאתם תפגשו את הודו בעניים אחרות לגמרי, וזה יופי. מעבר לכך, אי אפשר להעביר את במילים. צריך להיות כדי להבין.
 

קישורים ממומנים
מבצע השבוע !שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה