הודו
תרבות בהודו אומנות בהודו טבע בהודו בילויים בהודו

הודו>תרבות ומורשת >רוחניות אשראם ואושו

אזורים בהודו
צפון הודו
דרום הודו
מזרח הודו
מערב הודו
גואה
איי אנדמן
מידע על הודו
רקע כללי
לאן לטייל
תחבורה
קניות
אוכל
תרבות ומורשת
ספורט
המזרח הרחוק
אקזוטיקה במזרח
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקיתעודת זהות
ערי נחיתה
מגורים
מקורות מידע נוספים
כביסה
לינה
נוחיות
ניקיון
נשים
הודו מבחינתכם היא:
טיול תרמילאים של צעירים אחרי צבא
מסע רוחני בעקבות הדת והפילוסופיה ההודית
שווקים, צבעוניות וחופים קסומים
יעד זול

רוחניות אשראם ואושו
בתי תפילה
כאורחים, יפה לנו לכבד את אתרי התפילה והקדושה של המקומיים. ברוב המקדשים ההינדים והבודהיסטים מבקשים לחלוץ נעליים, במקדשים סיקים – לכסות את הראש. ובכל מקרה נאה להגיע בלבוש הולם שמכבד את המקום. בקשו רשות לצלם כשאתם בפנים. הישיבה במקדשים בהודו היא בדרך כלל על הרצפה. במקדשים בודהיסטים אין לשבת עם הרגליים מופנות כלפי פסל הבודהה (הרגלים הן האיבר הטמא בגוף ורצוי להימנע מלהפנותו לקדוש). המקדשים מתופעלים על ידי כיתות נזירים, אבי בית, כוהני דת או על ידי הממשל. בתי התפילה פתוחים רוב הזמן ואינם ננעלים. ברובם פסלים, תמונות ואביזרי פולחן – פעמונים, קטורות, פרחים ונרות. במקדשים רבים ניתן לקנות פרחים, בדים, ספרים ואמצעי תפילה נוספים שמכירתם עוזרת בתחזוק המקום. מחוץ למתחמי המקדשים מתקיים בדרך כלל מסחר סביב הפולחן – מזכרות, אבנים, קמעות וכו'.

עלייה לרגל

מצוות העלייה לרגל למקומות קדושים נפוצה בהודו. אצלנו נוסעים לנופשים בחופים של יוון, ההודים מעדיפים לנצל חופשות לשהות במקדשים. ההודים עושים את דרכם לעיתים ימים ושבועות כדי להגיע למקומות קדושה לשם קבלת ברכות ולהתפלל קרוב לאלוהים. בחלק מהמקדשים יש תנאים המאפשרים הישארות לאורך זמן ( בעיקר עבור משפחות שבאות ממרחק ). המקדשים ממומנים מתרומות באמצעותן מתקינים מקומות לינה וחדרי אוכל שעובדים 24 שעות ביממה. המקדשים הסיקים הם המאורגנים ביותר מהבחינה הזאת (אמריצר, מניקר ). אם תרצו לשהות במקדש, מיד תמשכו את תשומת הלב ויתנו לכם את הפרטים לגבי השהות (חדרים, ארוחות, זמני פוג'ות, כללי התנהגות וכו ). אם אתם רוצים רק לבקר, שיכרו חדר מחוץ למקדש וכנסו אליו כל אימת שתחפצו.

סאדויים
אנשים שהחליטו על חיי פרישות מהנאות העולם הזה ( רכוש, נשים, משפחה). ניתן לזהות אותם בקלות, הם לובשים חלוקים כתומים ומסתובבים עם תיק קטן ובו שמיכה ו/או כלי נגינה ו/או קערת אוכל. חלקם מקבצים נדבות וחיים ברחוב, יש שמנגנים בקבוצות. בכל מקרה, תמיד הם ישמחו לקבל כסף, אוכל או שאכטה.

שריפת גופות בגנגס
נהר הגנגס הוא הנהר הקדוש בהודו, אליו מגיעים מאמינים רבים בעיקר למות או לפזר את אפר יקיריהם. נהר הגנגס עובר בין מרכז הודו לצפונה לרוחב המדינה, ויש תחנות רבות של פולחן לאורכו, המרכזית בניהן היא העיר ורנסי. שריפת הגופות מתרחשת מזריחה עד שקיעה על שפת הנהר. בטקס שריפת הגופות מניחים את גוף המת בתוך ריבוע מגזעים ושורפים אותו בתוך העץ. יש שלא מספיקים / יכולים לבוא עם הגופה, ואז הם שורפים אותה במקום קרוב ומגיעים לגנגס לפזר את האפר בנהר הקדוש. הטקס מלווה בשירה, השטת פרחים, הדלקת קטורות, ניפוץ קוקוסים והתזת אבקות צבע. מוטב לכבד את האיסור לצלם את הטקס ולצפות בו בלבד. ניתן לשוט בגנגס בסירות של מקומיים ולראות את הטקסים משתי הגדות ולאורך הנהר.

מדיטציה
מדיטציה היא בעצם ריכוז בדבר. אם אתם משוחחים עם חבר ולא חושבים על רשימת המכולת שלכם, אלא כולכם בשיחה – אתם במדיטציה. גם כשאתם לומדים, שומעים מוסיקה או עושים אהבה, אם אתם כולכם בדבר – אתם במדיטציה. התרגול הנפוץ של מדיטציה הוא בנשימה, כיוון שהיא פעולה תמידית שאינה תלויה בתנאים חיצוניים, ורוב הזמן אנחנו לא שמים לב אליה. אם תנסו להתרכז בנשימה מהר תיווכחו שמוכחם יסיח אתכם במחשבות ועניינים אחרים. התרגול נועד לנסות להתרכז וגם אם המוח מטריד – לחזור כל הזמן לנשימה. שיטות שונות מציעות כיצד לעשות זאת ביתר קלות ויעילות – הסתכלות על נר, שירה עמוקה, אומנות לחימה או יוגה. כל אחד יכול להתחבר למה שגורם לו לריכוז. מדיטציה ניתן ללמוד ממורה, באשרם, או בקורס מיוחד והודו מוצפת באפשרויות. גורו הוא מורה רוחני. זה יכול להיות סאדו שהולך ברחוב או מנהיג שהקים אשרם. אנשים הופכים לגורויים בעקבות ידיעות, כוחות על אנושיים, חוויות מיסטיות או כישרון לימוד, ישנם גורויים ידועים ואנונימיים, חיים ומתים, כותבי ספרים או מחבקים, המשותף לכולם הוא זה שקבוצת אנשים מאמינה בהם.

אשרמים
אשרם הוא מתחם תפילה בעל אופי : תורה מסוימת, גורו או תרגול רוחני. הרעיון באשרם הוא להתמסר לרוח ולהתנתק מהגירויים החיצוניים, החומר וחיי היומיום. כמו כן להתמיד ולרכוש משמעת בתרגול הרוחני בין אם זו מדיטציה, שירה או שמיעת התורה מפי הגורו. לכל אשרם כללים משלו על פי עניינו. האשרמים מתוחמים ובתוכם מטבח, מגורים, אולמות התכנסות, ועוד. הם מאפשרים חיים בתוכם – לינה, אוכל ושאר צרכים ( כמו כביסה, רפואה, שמירת חפצים ), תלוי במקום. ההצטרפות ברוב המקרים מיידית, אם כי יש תקופות חמות כמו קורסים ממושכים ועונות פעילות. רוב האשרמים פתוחים לכל אדם, בתנאים כגון שתיקה או בגדים בצבעים מסוימים. לעיתים נדרשת מהנוכחים עבודה כלשהי בעת השהות, כדי לקחת חלק בתחזוק המקום, כמו שטיפת כלים, ניקיון ועוד, אם כי לרוב מדובר בהתנדבות. ניתן ללון באשרמים בדרך כלל בחדרים עם שותפים, או לגור מחוץ להם ולהגיע לתרגולים הרוחניים. ישנם אשרמים ידועים שממוקמים בערים גדולות התחלופה בהם גבוהה, אם כי יש תמיד אנשים שחיים באשרם ומתפעלים אותו. אשרמים אחרים הם נידחים שקטים ובתוך נוף פסטורלי, לשם מגיעים אנשים ששמעו על המקום, בדרך כלל לתקופות שהייה ארוכות יותר. לעיתים באשרם יש טקס כניסה למסגרת לאחר שהות או מעבר שלבי קבלה. ברוב הודו השהות באשרמים זולה, כיוון שהמטרה היא לאפשר לכמה שיותר אנשים להתנסות בתרגול הרוחני. מאותה סיבה רובם מפרידים בין גברים לנשים, לשם ריכוז מירבי ללא הסחות. באשרמים שעניינם יוגה למשל, סדר היום נוקשה, האוכל בריא, שומעים הרצאות על יוגה כדרך חיים ומתרגלים את השיטה.

באשרם של ה"סאי בבה" ( גורו הודי ידוע ) נפגשים כמה פעמים ביום לקבלת פניו, הוא אוסף מכתבים מקהל, בוחר אנשים לשוחח עמם ביחידות בשעות מסוימות, אחר כך הוא נושא דרשה ( שמתרגמים לאנגלית לצידו ) וכולם שרים יחד. הטקס מתקיים כמה פעמים ביום והגורו הוא מרכז האשרם, המהות נסובה סביבו. כדאי לבקר באשרם במהלך השהות בהודו, על מנת לקבל מושג... אם אתם חפצים בצפייה תיירותית, תוכלו למצוא אשרם בכל מקום בהודו. אם אתם רוצים לקחת חלק בחוויה, בחרו על פי שני קריטריונים : תחום עניין ותנאים. תחום ענין יכול להיות התנסות ביוגה, חלום שחלמתם על סאי בבה, או רצונכם לשיר. ואז, יש לקחת בחשבון את תנאֵי המקום, אם נוף יפה אך מרוחק יגרום לכם לתחושת בדידות וקלסטרופוביה, לא תוכלו לתרגל את השיטה שמציע האשרם בשלווה. אם שקט מוציא אתכם מדעתכם, אל תלכו לאשרם שהשתיקה היא כלל נוקשה בו. למרות שאולי, כיוון שאם ברצונכם להתנסות בחוויות מסוג אחר, לכו על מה שאינכם רגילים בו, ונסו גם אותו. זכרו שמדובר בתקופה ובכל עת אתם יכולים לבחור לעזוב.

אושו
אושו הוא גורו שמוצאו מהודו, אך כל קשר בינו לבין הדת והתרבות ההודית מקרי בהחלט. מורה רוחני יוצא דופן שגרר אחריו רבבות מאמינים, נפטר לפני מעל 10 שנים והאשרם שלו ממשיך לשגשג בפונה שבהודו ( 3 שעות דרומית לבומביי ). עד היום משנתו שנויה במחלוקת בקרב ההודים, כיוון שהטיף להצלחה, עושר ומין חופשי. אלו ערכים שההינדואיזם לא מצדד בהם, אך הוא דגל בם כיוון שלטענתו, בימינו אנו, החברה מוצפת בכל כך הרבה הסחות, שאינן מאפשרות לאדם לשבת תחת עץ או להסתגף וכך להגיע להארה ( כמו התרגול הבודהיסטי, של מדיטציה סטטית ). על כן הוא מציע את הדרך ההפוכה – ללכת בקיצוניות אחר החושים והתאוות של האגו, להבין שאין בהם טעם ומתוך המיצוי – לחזור אל הפשוט והאלוהי.

האשרם של אושו ממוקם בפונה ופופלארי מאוד בקרב מערביים. הוא מנוהל על ידי גרמנים ושונה בתכלית מהאשרמים האחרים בהודו בעיקר בקפיטליסטיותו. השהות בו יקרה ( על לקיחת חלק בקורסים אפשר להיכנס למשכנתא ), שפת התקשורת היא אנגלית, מאוד מתירני מבחינה מינית ( הרבה מהקורסים עוסקים בשיחרור, חיבור למיניות, זוגיות וכו' ). הכניסה לאשרם מותנה בבדיקת אידס ולבוש חלוק אדום. המדיטציות עוסקות בגוף – ריקוד, נשימות, שחרור ומין. בסוף כל יום מתקיימת מדיטציה מיוחדת אליה מגיעים בחלוק לבן ואחרי התרגול, צופים בקלטת דרשה שנושא אושו.

ויפאסנה
ויפאסנה היא שיטת תרגול שדומה מאוד לשיטה הבודהיסטית של מדיטציית ישיבה סטטית וריכוז בנשימות. הגה אותה "גוואנקה", שהוא ותלמידיו הקימו מרכזי ויפאסנה בעולם כולו. מדובר בקורס בן 10 ימים בעל כללים נוקשים במיוחד – שתיקה, אכילה מועטה, השכמה מוקדמת ותרגול רוב שעות היום ( בהפסקות קצרות ). האיסורים בקורס רבים וכוללים עישון, תפילה או כל הרגל שאינו התרגול במקום. הרעיון של זניחת ההרגלים האחרים הוא מיקוד בשיטה ומתן צ'אנס למשהו אחר בסיגנון ה"נעשה ונשמע". כלומר מבקשים ממך לוותר על תענוגות העולם הזה למשך 10 ימים לבדוק מה התרגול יעורר בך. יש שעוזבים באמצע כי הם לא מסוגלים לעמוד במסגרת, יש שמתמכרים והופכים את הויפסנה לתרגול יומיומי וכל תקופה יוצאים לסדנה ( גם בארץ יש מרכזי ויפסנה ). את השיטה עצמה ניתן לתרגל אחר כך גם בלי המקום, למשל ישיבה במדיטציה שעה ביום. יש מי שהמסגרת הנ"ל לא מטיבה עימו. לכן עשו את הויפאסנה רק כשאתם חשים בטוב (פיסית ונפשית ) ולא מתוך מצוקה, בריחה, או כי חברים שלכם עשו. כמו כן הודיעו לאנשים בקרבתכם שאתם בקורס, וכשאתם מרגישים לא טוב עם התרגול או המסגרת – צאו.
 

קישורים ממומנים
מבצע השבוע !שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה